Správne čistenie skleneného riadu

Obsah článku

Obsah článku

Výber správnych čistiacich prostriedkov a nástrojov

Úspech v starostlivosti o sklenený riad začína výberom správnych čistiacich prostriedkov a nástrojov. Predstavte si, že ste majiteľom vyhlásenej reštaurácie, kde sa podávajú najlepšie vína v meste. Vaše poháre na víno musia byť dokonale čisté a lesklé, aby zákazníci mohli plne oceniť chuť a arómu servírovaných vín.

Použitie jemných čistiacich prostriedkov a hubiek

Pri umývaní skleneného riadu je dôležité použiť jemné čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú abrazívne zložky. Tieto prostriedky sú šetrné k povrchu skla a zabraňujú vzniku škrabancov a matnosti. Okrem toho je vhodné použiť mäkkú hubku a handričku, ktorá nebude poškodzovať povrch skla.

Abrazívne materiály, ako sú drôtenky alebo tvrdé kefy, môžu spôsobiť škrabance na povrchu skla, čo vedie k jeho oslabeniu a zníženiu životnosti.Preto je dôležité vyhnúť sa použitiu týchto materiálov pri čistenie skleneného riadu.

Postup čistenia

1. Ponorenie do teplej vody s čistiacim prostriedkom

Pred samotným umývaním je dobré poháre ponoriť do teplej vody s jemným čistiacim prostriedkom. Tým sa uvoľnia zvyšky nápojov a nečistôt, čo uľahčí následné čistenie.

2. Jemné utieranie vnútorných i vonkajších strán pohárov

Pri umývaní pohárov je dôležité jemne utierať vnútorné aj vonkajšie strany pohárov, aby boli dokonale čisté a lesklé. Predstavte si, že ste maliar, ktorý jemnými ťahmi štetca nanáša farbu na plátno. Rovnako by ste mali postupovať pri čistení pohárov – s ľahkosťou a precíznosťou.

3. Dôkladné oplachovanie teplou vodou

Po umytí je nutné poháre dôkladne opláchnuť teplou vodou, aby sa odstránili všetky zvyšky čistiaceho prostriedku. Zanedbanie tohto kroku by mohlo viesť k tomu, že na pohároch zostanú stopy čistiaceho prostriedku, ktoré by mohli ovplyvniť chuť a vôňu nápojov.

4. Správne sušenie pohárov

Správne sušenie pohárov je kľúčové pre udržanie ich lesku a čistoty. Poháre by mali byť najprv osušené mäkkou a čistou utierkou, ktorá nepoškriabe povrch skla. Potom by mali byť nechané voľne vyschnúť vo vzduchu, aby sa odparila všetka vlhkosť.

Bezpečná manipulácia so skleneným riadom

1. Správny spôsob držania pohárov

Pri manipulácii s pohármi je dôležité držať ich za stopku alebo telo pohára, nie za okraj, tým sa znižuje riziko poškodenia okraja a zaisťuje lepšiu kontrolu nad pohárom.

2 . Pri prenášaní viacerých pohárov naraz je vhodné použiť obe ruky, aby bola zaistená stabilita a znížilo sa riziko pádu a poškodenia pohárov.

Bezpečné prenášanie pohárov medzi kuchyňou a jedálenským priestorom

1. Na bezpečné prenášanie pohárov medzi kuchyňou a jedálenským priestorom je dôležité použiť vhodné tácky alebo košíky, ktoré zaistia stabilitu a ochranu pohárov.

2. Pri prenášaní pohárov je dôležité dbať na to, aby neboli preplnené alebo nestabilné, čo by mohlo viesť k ich pádu a poškodeniu.

Správne skladovanie skleneného riadu a výber vhodného úložného priestoru

1. Suché a chladné miesto, mimo priameho slnečného svetla

Sklenený riad by mal byť skladovaný na suchom a chladnom mieste, mimo dosahu priameho slnečného svetla. Tým sa zabráni poškodeniu skla a zaisťuje jeho dlhodobú životnosť.

2. Dostatočný priestor na uskladnenie všetkých druhov pohárov

Úložný priestor by mal byť dostatočne veľký, aby pojal všetky druhy pohárov, ktoré sú v reštaurácii alebo bare používané.

Organizácia úložného priestoru

1. Rozdelenie pohárov podľa typu a veľkosti

Pre ľahkú orientáciu a manipuláciu s pohármi je vhodné rozdeliť ich v úložnom priestore podľa typu a veľkosti.

2. Ukladanie pohárov vo vzpriamenej polohe, nie obrátene.

Poháre by sa mali ukladať vo vzpriamenej polohe, nie obrátene na okraj. Tým sa znižuje riziko poškodenia okraja a zaisťuje lepšiu cirkuláciu vzduchu okolo pohárov.

Pravidelná kontrola a údržba úložného priestoru

1. Kontrola poškodených alebo znečistených pohárov

Pravidelná kontrola úložného priestoru umožňuje identifikovať poškodené alebo znečistené poháre, ktoré by mali byť vyradené alebo znovu vyčistené.

2. Udržiavanie čistoty a poriadku v úložnom priestore

Na udržanie dlhodobej životnosti skleneného riadu je dôležité udržiavať čistotu a poriadok v úložnom priestore. Tým sa zabraňuje hromadeniu prachu a nečistôt, ktoré by mohli poškodiť sklo.

Kategórie: Tipy a rady

Související příspěvky

check Produkt bol pridaný na porovnanie.